Top

Ahmet Ziya Akbulut

Ahmet Ziya Akbulut

Ahmet Ziya Akbulut

Ahmet Ziya Akbulut hayatı ve eserleri (1869 – 1938)

Ahmet Ziya Akbulut 1869’da Türk Ressam İstanbul’da doğmuş, 1887’de Harbiye’den mezun olmuştur. Sanat eğitimini Osman Nuri Paşa ve Hoca Ali Rıza Bey‘den alan Akbulut Harbiye resim hanesine atanmış ve 1894 yılına kadar burada çalışmıştır. 1898‘de Kuleli ’den ayrılarak Askerî Okullar Matbaası Müdürlüğü‘ne geçti.

Ahmet Ziya Akbulut sanata olduğu kadar, matematik ve astronomiye de meraklıydı. Takvimi ziyayı o tertip etti ve yayınladı. Aynı zamanda menazırcı (perspektifçi) olarak da ünlendi. Eserleri de bunu ortaya koymaktadır. 1898’de Mekatibi Askeriye matbaası müdürlüğüne atanan Ahmet Ziya, 1905’te binbaşı oldu ve 1913’te kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti başkanlığına getirildi. Bu cemiyetin gazetesinde perspektif dersleri veren sanatçı, 1914’te emekliye ayrıldı. Sanayi-i Nefise Mektebi Ulumu Riyaziye (Matematik) ve Fenni Manazır (Perspektif) öğretmenliğine başladı. Burada 1938 yılına kadar hizmet eden sanatçı son sene müdür muavini olarak da görev aldı.

Bu görevini 1938’de ölümüne değin sürdürdü. Perspektif sorunlarıyla ilgili, Amel-i Menazır (1896) ve Ululu Ameliye-i Fenni Menazır (1922) adlı iki kitabı vardır.

Ahmet Ziya Akbulut Sanat Anlayışı

Ahmet Ziya, “her şey perspektif için” ilkesiyle ele aldığı mimari konuları, doğa görünümleri ve insan figürlerini hiç değiştirmeden, gerçekte olduğu ve gözüktüğü gibi resmeder. Bu, ayrıntıları çok titizce işleyen, neredeyse fotografik bir gerçekçilik anlayışı­dır. Çizgisel perspektif kurallarının kesinlikle uygu­lanması, nesnelerin biçimlerinin renkli fotoğraf gibi kopya edilmesi bu resimlerin belirgin özelliğidir.

Sultanahmet camii isimli eseri, öğretmeni Osman Hamdi Bey’in ona mezuniyet görevi olarak verdiği resimdir. Ahmet Ziya haftalarca at meydanına giderek açık havada, Dikilitaş yönünden caminin resmini yaparken; kapı üzeri kendisine çok çıplak göründüğünden bu boşluğu güzel bir şehnişinle doldurdu. Resimleri inceleyen Osman Hamdi Bey tarafından “tabiata müdahale edilemeyeceği” gerekçesiyle notu kırıldı.

Ahmet Ziya Akbulut Eserleri

Beyazıt İmareti
Sultan Ahmed Camii
Mihrimah Sultan Camii
Yahudi Lehimci
Sünnet Köprüsü
Türk Ordusunun İzmir’e Girişi

Türkiye Genelinde Tüm Eski Antika Tablolarınızı Ücretsiz Ekspertiz Sonrası, Değerinde Nakit Olarak Alıyoruz.

Aşağıdaki seçeneklerden bizlere ulaşabilirsiniz.

ŞİMDİ ARA