Top

Antika

Antika

Antika

Antika İstanbul köklü mistik her yeri ile tarih aşk kokan bir şehir. Eskiye özlem duyanlar ruhunda güzellikler taşıyanlar âşık oluyor bu şehre İstanbul başlı başına antika. Üsküdar ikametim olması da sevdamı tetiklemiştir. Ara sokakları dolaşırken gözünüze çarpan dükkanlar esrarengizliğiyle antikacılar olur.

Dedemden kalma köstekli saati satıp ceviz bir sehpa alma niyetiyle daha detaylı başladı serüvenim. Sonra başka başka objeler ,açıldıkça gizemi sizi kendine çeken antikalar .Güzel anlar biriktirdim. İnsanın gezip dolaşacağı yerlerden biri antikacılar . Şu sıralar hem gençlerde hem yaşlılarda ilgisinin çoğaldığını düşünüyorum.

Bir kimse için ömrünü doldurmuş bir antika eser, başka biri için yeniden hayata başlıyor.

Kadıköy Antikacılar, pazarları, çukurcuma şişli. Antikacılar sokağı böyle gezip görülesi yerler meraklıları için. Kadıköy’de bir anlatmıştı, eşya eski eşyaları alıyor bazılarına sihirli dokunuşlar yapıyoruz, seviyoruz ilgi ve emek katıyoruz. Tatbiki analiz bilgi ekspertiz de çok önemli.
Onlar da yıllardır tecrübe kazanmışlar ne hayatlar ne yüzler görmüşler. Sohbet ettik biraz. Gerçekten islerini severek yaptıkları belli idi. Onların tüccar zihniyetiyle sadece maddi kazanç peşinde olduklarını düşünmüyorum. Antikacılık tam bir sevda işiymiş.

Antikacılar Çarşısı

İstanbul’da antikacıların bulunduğu her yeri gezdim. Antika Alan dükkanlar satanlardan neyse değeriyle alıyor emaneti gibi hikayelerini benimsiyorlar, sonra yeni sahipleriyle buluşturuyorlar.

Gezip görmek gerçek yasam kesitlerini, anılarını dinlemek gerçekten muhteşem. En çok da el yazması eserleri, El yazma kuranı kerim Hilye-i şerifler, eski Türkçe yazılar, kitaplar dikkatimi çekmiştir. Saraylardan kalma tablolar, beratlar, fermanlar, padişahların imzaları, orijinal resimler, kılıçlar, tekke objeleri, yaldızlı aynalar, Osmanlı sürahi, şamdan, hokka takımları, sedefli kutular, fincan takımları, dokuma bezler, halılar, abajurlar, gümüş eşyalar otantik, takılar, kıyafetler, sikkeler, paralar, neler var neler.

Plaklar, radyo, pikaplar herkesin hayallerini süslüyordur değil mi?

Antika Nedir?

Şimdi Osmanlı figürleri çok moda. Osmanlı tablolar, hat yazıları ilgi çekiyor. Çok sevdiğim bir yakınım “bir gün gelecek kızım, çok değer kazanacak, Bilhassa Osmanlı eşyaları “demişti. Evet gerçekte de muazzam. Ceviz ağacı sehpalar, berjerler, oyma koltuklar, Osmanlı süs eşyaları sezonundayız. Yeni mobilya modellerine bakarsanız, yeni mobilyacılar bile Osmanlı modelleri yapıyorlar artık. Ama yeni adı üstünde. Ruh isteyenler için mistik bir koku almak isteyenler için vazgeçilmez bendeniz göre. Antika

Eski eşya ve antikanın da farklı kavramlar olduğunu düşünenlerdenim. Eski eşya kullanılmış, sadece ikinci el gibi bir his verirken eşya artık eşi benzeri üretilmeyen, yapanı kullananı belki de hayatta olmayan tarihi ruhuyla seslenen ürünler oluşuyor. Bir daha benzerini ara ki bulasın.

Antika başka bir sevda gerçekten. Antika şefkat ister..

Türkiye Genelinde Tüm Antikalarınızı Antika Ekspertiz Sonrası, Değerinde Nakit Olarak Alıyoruz.
Aşağıdaki seçeneklerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Call Now ButtonŞİMDİ ARA