Top

Osman Nuri Paşa

Osman Nuri Paşa

Osman Nuri Paşa Primitifler denilen İlk Türk ressamlarımızdan birisidir. Doğum ve ölüm tarihleri kesin olarak bilinmemekle beraber, sanatçının İstanbul’da doğduğu ve öğrenimini burada yaptığı bilinmektedir. “Miratı Mektebi Harbiye” nin 279. sahifesindeki bilgiler bunu doğrulamaktadır. Osman Hamdi, Şeker Ahmet Paşa, Hüseyin Zekai Bey, Süleyman, Seyit ve Hoca Ali Rıza gibi Primitifler denilen Türk resim sanatının başlangıcını oluştururken resim sanatına kendi kimliklerini de kazandıran Asker kökenli ressamlarımızdan biridir.

İstanbul Sultanahmetli olduğu da bu bilgi kaynaklıdır. 1857 de Harbiye dördüncü sınıfında iken Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz’e yaver ve ressam olarak saraya alındığı da buradan öğrenilmektedir. Bu görevinde miralaylığa (Albay) kadar yükselen sanatçı bundan sonra mirliva (Tuğgeneral) rütbesi ile Harbiye ve Kuleli resim öğretmenliğine atandı. 

Tanzimat döneminde bilindiği gibi Batılılaşma politikası ve yenileşme çabaları diğer ülkelerdeki ve halklardaki gibi halkın istediği, devrimler ve isyanlar çıkartarak zorladığı bir halk hareketi şeklinde olmamış, aksine halkın karşı çıktığı devletin desteklediği bir politika olmuştu.

Bu bakımdan edebiyat ve diğer sanat dallarında da olduğu gibi resim dalında da yenileşme çabası ve batılılaşma politikası devletin isteğiyle gerçekleşmiştir. O yüzden İlk ressamlarımız asker kökenli olmuş, milletten önce ordu mensupların modern sanatlara ilgi duyabilmesi sağlanmıştır. Ülkemize gelen ilk ressam kökenli öğretmenler, Harp okulları, Galatasaray lisesi, ve Darüşşafaka liselerine gelmişlerdir. Yurt dışına gönderilen öğrenciler arasında resim sanatına ilgi duyan ilk ressamlar da bu yüzden asker kökenlidir.

Osman Nuri Paşa Sanat Anlayışı

Osman Nuri Paşanın resim sanatımızdaki en önemli özelliği, kahramanlık ve milli konulu resimler yapmışolmasından kaynaklanmaktadır.  ilk defa kahramanlık içeren (Hamasi) konuda eser veren sanatçımızOsman Nuri Paşa’dır. Preveze Deniz Zaferi, Ertugrul adlı taploları bu bakımdan resim tarihimizde ilkleri temsil etmektedir.

Osman Nuri Paşa Avrupa’da da resim öğrenimi yaptı. Yağlıboya tuvalleri dışındaki diğer çalışmaları, kendisinin ileri bir tekniğe sahip iyi bir hoca olduğunu ortaya koymaktadır. Sami Yetik’in ilk resim öğretmeni olan Osman Nuri Paşa Ressam, Ahmet Ziya Akbulut, Hoca Ali Rıza ve Hüseyin Zekai Paşa’nın da resim öğretmenliğini yaptı. Daha çok, sanatı tanıtmak ve sevdirmek alanında büyük hizmetlerde bulundu.

Osman Nuri Paşa Eserleri

Natürmort
Peyzaj
Preveze Deniz Zaferi

Türkiye Genelinde Tüm Eski Antika Tablolarınızı Ücretsiz Ekspertiz Sonrası, Değerinde Nakit Olarak Alıyoruz.

Aşağıdaki seçeneklerden bizlere ulaşabilirsiniz.

ŞİMDİ ARA