Top

Müfide Kadri

Müfide Kadri

Müfide Kadri

Müfide Kadri İlk Türk kadın ressamlardandır. Çeşitli kız okullarında öğretmenlik yapan sanatçı, Osmanlı İmparatorluğu’nun bilinen ilk profesyonel Müslüman kadın resim öğretmenidir. Münih’te bir sergide altın madalya kazanarak Osmanlı İmparatorluğu’nun yurtdışındaki bir sergide resmi yer almış ve ödül kazanmış ilk kadın sanatçısı olmuştur (kaynaklarda bu serginin yılı ve adı belirtilmemektedir.)

Resim yapmadığı zamanlarda müzikle uğraşan sanatçı, besteler yapmıştır. Sözleri Selahattin Bey’e ait olan “Tenan-i Şebap” adındaki bestesi müzik alanında en başarılı eseridir.

Müfide Kadri Hayatı

1890 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Doğumundan hemen sonra annesini, küçük yaşta babasını kaybetti. Şehremaneti mümeyyizlerinden Kadri Bey tarafından evlat edinildi. Müfide’nin annesi Kadri Bey’in eşinin süt kardeşiydi. Çocukları olmayan çiftin Müfide’yi evlat edinmelerinden bir yıl sonra Kadri Bey’in eşi de öldü. İkinci bir evlilik yapan Kadri Bey’in bu evlilikten de çocuğu olmadı ve Müfide, Kadri Bey’in Çamlıca’daki evinde tek çocuk olarak büyüdü. Eve gelen özel hocalardan ders alarak eğitim gördü; hiç okula devam etmedi. Yalnız resim değil; güzel sanatların tümüne karşı yeteneği keşfedildi. On yaşında resme başlayan Müfide ; Osman Hamdi Bey’den özel ders aldı. Güzel Sanatlar Akademisi’nde görev yapan İtalyan sanatçı Salvatore Valeri de kendisine karakalem ve suluboya dersleri verdi. Müzik yeteneği de olan Müfide piyano, keman ve ud gibi enstrümanları çalmayı öğrendi.

İlk Türk Kadın Ressam ve Resim Öğretmeni Müfide Kadri’nin Etkileyici Öyküsü

İsmi pek bilinmez, cismi az tanınır. Daha çok eskilerin aşina olduğu, bugünse zamanın silip süpürdüğü bir Müfide Kadri vardır. Buna karşın bu değerli ressamın kısacık yaşam öyküsü ve az sürede hayatına sığdırdıklarını bilmeye, tanımaya, merak etmeye değer. Evet Kadri Hanım, ilk Türk kadın ressam olarak bilinir. Parmaklarıyla gösterdiği resim mahareti kadar bestekârlığıyla da ön plana çıkar. Halide Edip gibi yazarlarla dostluk kurar, Osman Hamdi Bey gibi ustalardan eğitim alır. Hüzünlü hadiselerin göbeğinde genç bir ressam olarak durur. Bilelim ve diyelim ki; bu dünyadan bir Müfide Kadri geçti. Müfide Kadri Tablo Alanlar

Müfide Kadri Eserleri

Kız Kuleli Natürmort
Aşıklar
Kırda Genç Kızlar
Beklemek
Güzin Duranın Portresi
Telli Genç Kız
Kayıkta Kızlar
Kuğulu Peysaj
Kitap Okuyan Kadın
Dua Eden Kız
Ormancı ve Karısı
Kırda Kadınlar
Sandallı Manzara
Sahilde Aşk

“Kendini resime,müziğe adamış bir hayat daha..”

Türkiye Genelinde Tüm Eski Antika Tablolarınızı Ücretsiz Ekspertiz Sonrası, Değerinde Nakit Olarak Alıyoruz.

ŞİMDİ ARA